03.09.2018 günü saat 10:30'da Balıkesir Atatürk Anıtında düzenlenen Adli Yıl açılış töreninde

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Alpaslan KAPLAN' ın yapmış olduğu konuşma metni ;

 

                     " Sayın milletvekillerim, Sayın adli yargı adalet komisyonu başkanım, sayın idare mahkemesi başkanım, Saygıdeğer hakim ve  Cumhuriyet savcısı meslektaşlarım, sayın Baro Başkanım ve avukat meslektaşlarım, Kıymetli adalet çalışanları ve basın temsilcileri, “2018-2019 Adli Yıl Açılış Töreninde” sizlerle bir arada olmaktan onur ve memnuniyet duyduğumu ifade ediyor, hepinize hoş geldiniz diyor, saygılar sunuyorum.
                        Konuşmama başlamadan önce, geçmiş yıllarda kaybettiğimiz meslektaşlarımızı, alçak terör saldırıları sonucunda hayatlarını kaybeden yargı şehitlerimizi, 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen hain darbe teşebbüsünde şehit olan vatandaşlarımızı ve ezelden günümüze vatanı için en değerli varlıkları olan canlarını feda eden tüm şehitlerimizi saygı , minnet ve rahmetle anıyorum.
                        Adaletin bir tanımı da hak edene hak ettiğini verebilmektir. Hak edilen, maddi bir edim olabileceği gibi, suç işleyenlerin kanunlarda öngörülmüş olan usul çerçevesinde soruşturulması, soruşturma neticesinde yapılan kovuşturmalar sonunda bağımsız ve tarafsız mahkemeler tarafından verilen cezalar da olmaktadır. Görevleri çoğunlukla Ceza Muhakemesi Kanunu'nda düzenlenen cumhuriyet savcılarının görev ve yetkileri, sadece kişilerin birbirleri aleyhine işledikleri suçların soruşturulması değildir. Cumhuriyet savcıları bu görevinin yanında, bahsettiğim adalet tanımı içerisinde adaletin sağlanması için milletten aldıkları yetki uyarınca, Türkiye Cumhuriyeti devletinin ulusal ve uluslararası yararlarına, milli güvenliğine ve anayasal düzenine yönelik her türlü faaliyetin  soruşturmasını etkin biçimde yürütmek ve sorumlularını bağımsız ve tarafsız mahkemeler önüne çıkarmakla da görevli ve yükümlüdürler.
                      15 Temmuz hain darbe girişimiyle Milletimizin bağımsızlığına ve özgürlüğüne göz diken vatan hainleri , Ülkemizin gelişmesini ve dünyada daha saygın ve etkin hale gelmesini engellemek, meşru yönetimini zorla sonlandırarak  devletimizi ve milletimizi yok etmek istemişlerdir. Bu konuda ülkemiz yargısı da meşru zeminde anayasa ve yasalara uygun olarak gereken müdahaleyi göstermiş ve göstermeye de devam edecektir. Bu bağlamda  hak edene hak ettiği cezayı vermek ve adaletin gerçekleşmesini sağlamak prensibinden hareketle anayasanın, kanunların ve uluslararası sözleşmelerin tanıdığı yetki ve görev gereğince tüm Türkiye de olduğu gibi Balıkesir de de FETÖ/PDY terör örgütü mensuplarına yönelik yapılan soruşturmalar neticesinde davalar açılmıştır. Günümüze kadar  olan süreçte Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY mensuplarına yönelik 1418 dava açılmış, halen 537 davanın kovuşturması devam etmektedir. Çok sayıda soruşturma dosyasında da işlemler devam etmektedir. Bu dosyalar tekemmül ettikten sonra Cumhuriyet Başsavcılığımızca davaları  en kısa sürede açılacaktır. Bundan sonraki süreçte de  FETÖ/PDY ye yönelik, hukukun temel ve evrensel ilkelerine uygun soruşturmalar yapılmaya devam edilecektir.
                        15 Temmuz hain darbe girişimine kadar yargı içerisinde gizlenmiş FETÖ mensuplarının uygulamaları ve aldıkları talimat gereği verdikleri kararlar ne yazık ki toplumun yargıya olan güvenini zedelemiştir. Toplumun yargıya olan güveninin artırılması bizlerin kanunlara , hukuka ve hukukun evrensel prensiplerine uygun uygulamalar yapmamızla mümkün olacağı açıktır.
                        15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında, yargı içerisindeki FETÖ unsurlarının ayıklanması ve yürütülen soruşturmalarla toplumsal barışın teminatı olan hakim ve savcılar, birlik ve beraberlik içerisinde adaletin sağlanması için mesai mefhumu gözetmeksizin var gücüyle çalışmaktadır.
                        Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı olarak bu güne kadar olduğu gibi bundan sonraki dönemde de yapacağımız etkin ve adil soruşturmalarla toplumda yargıya olan güvenin artırılmasına katkı sağlamanın gayreti içerisinde olacağız.
                        Güvenilir ve hızlı bir şekilde gerçekleşen adalet toplumsal barış ve huzurun, kardeşlik ve refahın en önemli temel taşıdır. Adaletin gerçekleşmesindeki sorumluluk büyük oranda  biz yargı çalışanlarının omuzlarındadır. Adliyemize müracaat eden ve adalet arayanlara en kısa zamanda ve en etkin şekilde cevap vermek en başta gelen görevimizdir.  Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı olarak, Yeni adli yılla birlikte uygulamaya başlanacak  ve yargının etkin ve verimli şekilde işlevini yerine getirmesine katkı sağlayacağı inancında olduğumuz  “Soruşturma, Kovuşturma veya Yargılama Hedef Sürelerinin Belirlenmesi ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik” hükümlerindeki hedefleri gerçekleştirmek öncelikli amacımızdır. 
Gücünü milletimizden alan yargının tam bir vicdani kanaatle,tarafsızlıkla ve adaletle hareket eden, insan haklarına saygılı,adil yargılanma ve lekelenmeme ilkelerine bağlı, özgürlüklere saygılı, hain terör örgütleri ve diğer suç örgütleriyle ilgili soruşturmalar başta olmak üzere suç teşkil eden tüm eylemleri eksiksiz soruşturarak Anayasamızda ifadesini bulan yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı temelinde vatandaşlarımızın yargıya olan güvenlerini üst seviyelerde tesis edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

                        Vatandaşlarımızın  yargı uygulamalarından haberdar olması son derece meşru ve gereklidir. Zaman zaman bazı davalar ve soruşturmalarla ilgili eksik ve doğru olmayan bilgiye dayalı olarak, değişik vasıtalarla kamuoyunun yanlış  bilgilendirilmesine üzülerek şahit olmaktayız. Olayın oluşu, dosyadaki delil durumu, mahkemelerin gerekçeli kararlarının içeriği bilinmeden, suç ve cezada kanunilik, şüpheden sanığın yararlanacağı ve masumiyet gibi evrensel ilkeler gözetilmeden yapılan bazı eleştiriler yargıya ve devletimize olan güvene zarar vermektedir. Bu nedenle tüm Türkiye'de olduğu gibi adliyemizde de medya iletişim merkezi kurulmuş, masumiyet ve soruşturmalarda gizlilik ilkelerini ihlal etmeyecek bilgiler bu merkez aracılığıyla kamuoyuyla paylaşılmaktadır, değerli basın mensuplarının gerekli ve en doğru bilgileri bu büromuzdan alabileceklerini hatırlatmakta fayda görüyorum.
                        2018-2019 adli yılının milletimize, fedakarca görev yapan hakim, cumhuriyet savcısı, avukat ve mesai arkadaşlarımıza hayırlı olmasını, Adaletin, hakkın, hukukun tartışılmadığı, mutlak adalet hedefinin en üst seviyede gerçekleştiği bir yıl olmasını diliyor, Saygılarımı sunuyorum. "

 

 

Balıkesir Atatürk Anıtında düzenlenen Adli Yıl açılış töreninden görüntüler ;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BALIKESİR Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2012 Tüm Hakları Saklıdır.
Webmaster : Balıkesir Adliyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü
Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz.